Jaanuaribeebi – kuidas oma jaanuaris sündivale beebile riideid valida?

Esimene samm on suuruse valimine. Kuna talveriiete kandmine võib venida meie kliimas isegi kuni aprillini, tuleks ostu tehes arvestada, et jaanuaribeebi mõnuleb talvekombinesoonis kolm kuud. Kuna vastsündinu pikkust ja kaalu on isegi ühe pere laste näitel keeruline ennustada, ei ole olemas üheselt kehtivat ja universaalset suurusreeglit. Kõige mõistlikum on aluseks võtta laste keskmised pikkuse- ja kaaluskaalad. Kuna jõudsime juba järeldusele, et jaanuaribeebi vajab kombekat umbes kolm kuud, siis tasub teada, et keskmine kolmekuune laps on 62 cm pikk.

Edasi on valiku tegemisel 3 võimalust:

Mida beebile selga panna?

Emad soovivad alati, et beebil oleks soe ning on seetõttu lapse riietamisel väga hoolikad. Küll aga võivad arusaamad beebide riietamisest drastiliselt erineda, sest vanemate poolt loodud tingimused õues magamiseks on niivõrd erinevad.

Mõni kasutab kergemat vankrit, mis laseb vabalt õhku läbi ning teine eelistab vankrit või vankrikatet, mis hoiab sooja lausa nii hästi, et seda võiks hermeetiliseks nimetada. On olemas kodusid, kus laps magab kinniklaasitud rõdul ning kodusid, kus beebi suigub lõunaunne meretuule kohina saatel. Kõik need detailid muudavad lapse riietamise vajadusi, sest beebide külmatundlikkus võib samuti totaalselt erinev olla.

Tähtis on last lihtsalt regulaarselt kontrollida, et tal oleks parajalt soe ja mitte liiga palav. Seda on kõige parem teha kaelavoldi vahelt katsudes – nahk peab olema soe, kuid mitte niiske. Beebi külmade käte üle ei tasu samuti paanikasse sattuda, sest see ei pruugi koheselt midagi halba tähendada, kuid ometi annab märku sellest, et lapsele tuleb võimalikult ruttu soojust lisada.

Kuigi külm ja karge õhk on põhjamaisele talvele omaselt lummav, tuleb seda nautida ettevaatlikult. Beebi on üheksa kuud mõnusas soojas kõhus peesitanud ning nüüd peab hakkama jäist talveõhku sisse hingama – see vajab pisut harjumist ja kohanemist. Pisikese vastsündinud imikuga tasuks esimesed päevad kindlasti toas veeta ning õueminekuga võiks külmal ajal nädalakese oodata. Enne avastusretki looduses võiks beebit harjutada lahtise akna all magamisega ning seejärel – kui laps on normaalkaalus ja terve – alustada lühikeste õueskäikudega. Esialgu tasub piirduda kuni 20-minutiliste sutsakatega ning seda siiski juhul, kui välistemperatuur ei ole liialt madal. Alla -5 kraadise temperatuuri puhul on mõistlik vastsündinuga siiski tuppa jääda.

Külma ilmaga õues magamise ABC

Külma ilmaga õues lõunaund tegevale beebile ei ole tingimata vaja lambanahka ega lisatekke, kui paned lapsele selga:

Soojema ilma puhul tuleb kihte vähendada. Alustuseks võib loobuda talvisest soojakotist või maha koorida meriinokombe. Soojal talvel, mil temperatuur on nulli ja viie plusskraadi vahel, piisab ainult puuvillastest siseriietest, meriinovillasest mütsist ja talvekombinesoonist.

Aga kui beebi magab autos turvahällis?

Sellisel juhul piisab lapsele vähemast hulgast kihtidest:

Kuidas jõuda turvaliselt sünnitusmajast turvahälliga autosse?

Kuna sünnitusmajast tulles ei ole beebi veel välistemperatuuriga harjunud, vajab ta esimesel korral veidi soojemat riietust kui edaspidistel autosõitudel. Riietus on ise juba soe, nii et autos ei ole vaja temperatuuri kõrgeks reguleerida. Säti lapsele selga:

Neid lihtsaid nippe jälgides saad kindel olla, et sinu beebil on mõnusalt soe uue maailmaga kohaneda ning oled omalt poolt andnud parima, et jaanuaribeebi saaks omas tempos talvise pakasega sõbraks.