Tagasi blogisse

Kõik, mida pead teadma veebruaribeebi riietamisest 

Esimene samm – suuruse valimine

Meie kliimas ei ole haruldus, kui ilmataat ei luba talveriideid veel aprilliski kapipõhja ära peita. Seetõttu tuleks ka lapsele talveriideid valides arvestada, et veebruaribeebi mõnuleb talvekombinesoonis vähemalt kaks kuud. Vastsündinu pikkust ja kaalu on aga paratamatult keeruline ennustada, sest ei ole olemas üheselt kehtivat ja universaalset suurusreeglit – kõige mõistlikum on aluseks võtta laste keskmised pikkuse- ja kaaluskaalad. Valiku tegemiseks tasub teada, et keskmine kahekuune laps on 60 cm pikk.

Variant A

Vastsündinu on keskmiselt 51 cm pikkune. Kui soovid, et üleriided istuksid lapsele kohe sündides ideaalselt, on soovitatav valida suurus 50 ning edaspidi vastavalt beebi kasvamisele jooksvalt suurust tõsta.

Variant B

Vali pealekeeratavate varrukaotstega talvekombinesoon suuruses 56 ning kui laps kasvab, soeta juurde ka kindad ja papud. Lenne beebikombinesoonide pealekeeratavaid varrukaotsi saab peale keerata kuni laps on kombinesoonil märgitud pikkuse täis kasvanud. Pikemaks kasvades saab juurde lisada kindad ja papud.

Variant C

Kolmas võimalus on otsustada suuruse 62 kasuks, sest see annab riietumisele palju avarust ja ka veidi suuremana sündinud beebi saab värskelt ostetud riideid kindlasti kevadeni nautida. Miinuspooleks suurema kombe juures on aga see, et sünnitusmajast tulles võib kombinesoon olla liiga suur. Samuti tasub arvestada, et kevad võib varem peale tulla, kui talvekombinesoon parajaks saab.

Mida beebile selga panna?

Kui suurus on teada, siis…

Emad soovivad alati, et beebil oleks soe ning on seetõttu lapse riietamisel väga hoolikad. Küll aga võivad arusaamad beebide riietamisest drastiliselt erineda, sest vanemate poolt loodud tingimused õues magamiseks on niivõrd erinevad.

On lapsevanemaid, kes kasutavad kergemaid ja õhku läbi laskvamaid vankreid, sest kõigutavad beebit lõunaunne tuulevaiksel terrassil või kinniklaasitud rõdul. Ja on ka neid, kelle lapsed suiguvad unne soojas vankris maakodu hoovi peal. Kõik need detailid muudavad lapse riietamise vajadusi ning beebide külmatundlikkus võib samuti totaalselt erinev olla.

Tähtis on last lihtsalt regulaarselt kontrollida – veendu, et tal oleks parajalt soe, aga mitte liiga palav. Seda on kõige parem teha kaelavoldi vahelt katsudes – nahk peab olema soe, kuid mitte niiske. Beebi külmade käte üle ei tasu samuti paanikasse sattuda, sest see ei pruugi koheselt midagi halba tähendada. Lapse jahedad käed annavad aga märku, et beebile tuleks võimalikult ruttu vankrisse soojust lisada.

Kuigi külm ja karge õhk on põhjamaisele talvele omaselt lummav, tuleb seda nautida ettevaatlikult. Beebi on üheksa kuud mõnusas soojas kõhus peesitanud ning nüüd peab hakkama jäist talveõhku sisse hingama – see vajab pisut harjumist ja kohanemist. Pisikese vastsündinud imikuga tasuks esimesed päevad kindlasti toas veeta ning õueminekuga võiks külmal ajal nädalakese oodata. Enne avastusretki looduses võiks beebit harjutada lahtise akna all magamisega ning seejärel – kui laps on normaalkaalus ja terve – alustada lühikeste õueskäikudega. Esialgu tasub piirduda kuni 20-minutiliste sutsakatega ning seda siiski juhul, kui välistemperatuur ei ole liialt madal. Alla -5 kraadise temperatuuri puhul on mõistlik vastsündinuga siiski tuppa jääda.

Külma ilmaga õues magamise ABC

Külma ilmaga õues lõunaund tegevale beebile ei ole tingimata vaja lambanahka ega lisatekke, kui paned lapsele selga:

Soojema ilma puhul tuleb kihte vähendada. Alustuseks võib loobuda talvisest soojakotist või maha koorida meriinokombe. Soojal talvel, mil temperatuur on nulli ja viie plusskraadi vahel, piisab ainult puuvillastest siseriietest, meriinovillasest mütsist ja talvekombinesoonist.

Aga kui beebi magab autos turvahällis?

Sellisel juhul piisab lapsele vähemast hulgast kihtidest:

Kuidas jõuda turvaliselt sünnitusmajast turvahälliga autosse?

Kuna sünnitusmajast tulles ei ole beebi veel välistemperatuuriga harjunud, vajab ta esimesel korral veidi soojemat riietust kui edaspidistel autosõitudel. Riietus on ise juba soe, nii et autos ei ole vaja temperatuuri kõrgeks reguleerida. Säti lapsele selga:

Neid lihtsaid nippe jälgides saad kindel olla, et sinu beebil on mõnusalt soe uue maailmaga kohaneda ning oled omalt poolt andnud parima, et jaanuaribeebi saaks omas tempos talvise pakasega sõbraks.

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga