Lapse käed külmetavad?!

Kas vaevled mure küüsis, et lapse käed külmetavad, kuigi ta kannab villase karvavoodriga talvekindaid?

Käed on esimesed kehaosad, mis lapse kehatemperatuurist märku annavad. Kui lapse käed on külmad, siis on see signaaliks, et keha vajab soojustuseks lisakihti või paksemaid riideid. Kui aga beebi kehal on soe, siis püsivad ka käed soojas ning lapse sõrmed ei pea mitme kindapaari sisse mässitud olema.

Võib-olla oled iseendagi puhul tabanud, et isegi väga külma ilmaga tekib kiusatus kindad käest visata, kui kehal on mõnusalt soe. Teisalt võib aga kanda maailma kõige paksemaid kindaid ning siiski tunda sõrmeotstes näpistavat pakasepoissi, kui keha on soojustamata.

Miks üldse käed ja jalad külmetama kipuvad?

Seda on vast igaüks tundnud, et kui kehal on jahe, siis esimesena hakkab kibe pakane kiusama just varbaid ja sõrmi. Põhjus seisneb selles, et organism püüab alati esmajärjekorras eluliselt vajalikke organeid soojas hoida ning seetõttu verevool kaugemates kehaosades väheneb.

Mõned tähelepanekud:

Mida siis lühidalt meeles pidada?

Lapse külmad käed on esimene märk sellest, et hoopis tema kehal võib jahe olla ning selle asemel, et mööda kindapoode ringi tormata, tasub otsa vaata hoopis keha ümbritsevatele kihtidele. Mida soojem on lapse kehal, seda soojem on ka tema kätel-jalgadel.

(PS! Samad nipid kehtivad ka täiskasvanutele!)